Серед 458 міст України стародавній Луцьк привертає увагу своєю особливою минувшиною. Відправною ж топографічною точкою буття нашого міста в просторі і часі є найстаріша його дільниця, що охоплює історико-культурний заповідник “Старий Луцьк”, заснований 1985 року.
Площа заповідника відносно невелика – близько 41 га. Але на цьому обшарі можна побачити і оцінити багато древніх пам’яток матеріальної культури. І перш за все, це Верхній замок – реліктове творіння часів середньовіччя. Замок зараз – не тільки музеї, виставки, діючі моделі старовинної зброї і устаткування. Він також є своєрідною культурною сценою нашого міста, де проходять різноманітні фестивалі, шоу, конкурси, концерти і, звичайно, рицарські турніри.
Історико-культурний заповідник – не тільки Верхній замок. Його територія це і видимі кроки історії міста: величний кафедральний костьол ХVІІ ст., що ніби панує над старівкою, оборонна синагога ХVІІ ст. найстаріші православні церкви міста стіни яких пам’ятають визначних діячів України: Івана Виговського, Данила Братковського, Петра Могилу, Іова Кондзелевича. Поруч – зовсім „юна” німецька лютеранська кірха, якій „всього” 103 роки. Можна також побачити вежу і рештки мурів Окольного замку ХVІ ст., Музей книги, музей-аптеку, меморіальну „Лесину вітальню”, присвячену пам’яті Лесі Українки, і сторінку історії сучасного міста – „будинок з химерами” місцевого скульптора Миколи Голованя.
Колектив заповідника не знає вихідних і святкових днів. Ми завжди раді зустріти дорогих гостей. Навіть вночі. Оскільки заздалегідь можна замовити і романтично-таємничу нічну екскурсію.