З нагоди торжества у храмах єпархії пройдуть урочисті Богослужіння, а в чотирнадцяти парафіях – престольний празник. Зокрема, його відзначатиме луцький кафедральний собор Святої Трійці, літургія розпочнеться о 9.00. Наступного дня, в понеділок, у день Святого Духа, відправа теж о 9-й.

На п’ятдесятий день після Воскресіння Господнього Православна церква відзначає зішестя Святого Духа на апостолів. За земного життя Христос неодноразово розповідав Своїм ученикам, що після Його смерті Бог Отець пошле їм Духа-Утішителя, Духа істини.

Цю подію описано в Діяннях апостолів (2:1–11). У юдеїв (євреїв та неєвреїв, котрі розмовляли різними мовами) було велике свято – П’ятдесятниця, в пам’ять дарування Богом пророкові Мойсею Десяти заповідей. Усі апостоли перебували в одній світлиці у Єрусалимі. Була дев’ята година ранку. Раптом зчинився шум із неба, ніби буря зірвалася й переповнила весь дім, і з’явились необпікаючі вогненні язики, і спочили по одному на кожному з учнів. Усі вони сповнилися Духа Святого, вийшли до народу і стали славити воскреслого Христа їхніми рідними мовами, яких раніше не знали.

Так Дух, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів і дав їм здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам, усьому світові. Вигляд вогню означає, що Святий Дух має силу спалювати гріхи, очищати, освячувати й зігрівати душі. (Є також думка, що в цьому епізоді для опису надприродного явища використано художній засіб, оскільки про необпікаючий огонь над головами згадує ряд античних дохристиянських авторів.)

Проповідь подіяла так, що того дня увірували в Христа близько трьох тисяч чоловік. Таким чином почала будуватися на землі Церква Христова.

Перший день празника називається Днем Святої Трійці, а другий – Святого Духа (третього дня цього торжества нема!). Це означає, що в усій повноті перед людьми явилася Пресвята Трійця – Єдиний Бог у Трьох Проявах, Трьох Іпостасях. Бог Отець (Перша Іпостась Трійці) діяв у всій повноті ще в часи Старого Заповіту. В Новому навчав і проповідував Син Божий (Друга Іпостась). А від дня П’ятдесятниці до наших днів особливим чином діє Святий Дух (Третя Іпостась). Але осягнути людським розумом, що таке Трійця, уповні неможливо.

Усі християни цього дня промовляють молитву до Святого Духа: «Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди єси і все наповняєш, прийди, і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші».

Від Великодня до Трійці віруючі не звершують земних поклонів. І тільки цього дня відразу після літургії служиться вечірня з колінопреклонними молитвами на призивання Святого Духа.

Православні християни цими днями прикрашають оселі та храми маєм, або ж клечанням, – зеленими гілочками, квітами, а також зіллям, тож називають їх також Зеленими святами. Звичай цей – від старозавітної Церкви, коли на П’ятдесятницю житла й синагоги прибирали зеленню в пам’ять того, як при Синайській горі все цвіло й зеленіло, коли Мойсей одержував скрижалі Закону (Десять заповідей). Сіонська світлиця, де на апостолів зійшов Святий Дух, у той час, за звичаєм, також була прикрашена гілками дерев і квітами. На Русі цей звичай збігся з дохристиянським святом Семик, теж із клечанням. А ще квітучі гілки нагадують нам, що під дією благодаті Божої людські душі розцвітають чеснотами.

За тиждень після Трійці, 15 червня, розпочинається Петрів піст (Петрівка), який триватиме до 12 липня.

Храмові свята відзначатимуть громади:

Святої Трійці – у Маневичах, селах Липини Луцького районного, Тростянець, Сильно Ківерецького, Вербки, Уховецьк Ковельського, Мислині Горохівського деканатів;

Святого Духа – у Берестечку, селах Колодниця Ковельського, Сокіл, Рудка-Козинська Рожищанського, скит чоловічого монастиря Святителя Миколая Чудотворця в с. Жидичин Ківерецького деканатів.

Цього дня священник Віталій Ващук, настоятель парафій Ікони «Неопалима купина» в Луцьку та каплиці Великомученика і цілителя Пантелеймона у Волинській обласній клінічній лікарні (корпус № 2, с. Боголюби, Луцький р-н) відзначає 5-річчя висвяти.

Усі події 7 червня за єпархіальним календарем – ось тут.