🥳Ми запускаємо новий міжкультурний клуб англійською мовою Culture Exchange Club для представників місцевої молоді та молоді з різних країн, які навчаються в Луцьку та області.

🎯Наша мета – створити безпечне та відкрите середовище для розбудову довіри та взаєморозуміння між молоді з різними культурами.

Протягом березня та квітня щотижня ми будемо робити тематичні зустрічі на зрозумілі кожному теми: канікули, музика, освіта, кухня, волонтерство тощо.
Кожен захід – цікавий та креативний формат: розмови, екскурсії, поїздки😃
Буде весело, цікаво та дружньо!

💛💚2 березня у відбудеться перша подія Culture Exchange Club! Приходьте до нас на веселу інтерактивну зустріч, щоб поговорити про вільний час та вихідні! Уявіть час у горах, на пляжі чи де б не було улюблене місце, і подивіться, як культура та особистість впливають на те, як люди проводять свій час!

2 березня о 17 год в Молодіжному центрі Волині
✏️ Реєстрація на зустріч: http://bit.ly/2P6VcsV

Проект реалізовується у партнерстві з Молодіжним Центром Волині та ФРІ Луцьк за підтримки програми “Активні громадяни” від Британської Ради в Україні та ГО “Молодіжна платформа”.

🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

🥳We are launching a new Intercultural Club in the English language, Culture Exchange Club, for local and international young people studying in Lutsk and the surrounding region!

🎯Our goal is to create a safe and open environment for building trust and understanding between young people from different cultures.

Throughout March and April, we will have thematic meetings on topics that are clear to everyone: vacations, music, education, cuisine, volunteerism and more.
Each event will be held in an interesting and creative format: conversations, excursions, trips, etc😃
It will be fun, interesting and welcoming to all people!

We are very excited to see new people and beginning to understand different cultures around the world!

💛💚On 02.03 we will have our first meeting of Culture Exchange Club! Come join us for a fun, interactive meeting to talk about free time and weekends! Imagine time in the mountains, on the beach, or wherever your favorite spot is and see how both culture and individual personality influence how people spend their time!

17:00 on March 2nd at Youth Center Volyn
✏️ Register for our first meeting: http://bit.ly/2P6VcsV

The project is being implemented in partnership with Volyn Youth Center and FRI Lutsk with the support of the Active Citizens Program from the British Council in Ukraine and NGO Youth Platform.