Сюжет розгортається у казковому світі, котрий дечим нагадує Європу XIX-го століття. Вісімнадцятирічна Софі, осиротіла капелюшниця, зустрічається з Хаулом, відомим чарівником. Він рятує дівчину від двох солдатів, які переслідували її. Ця подія привертає увагу Відьми Пустирищ, котра накладає на Софі закляття. Воно перетворює дівчину у 90-літню бабусю, котра нікому не може про це розповісти. Ця подія примусила Софі покинути рідний дім та вирушити на пошуки Відьми, щоби зняти закляття. По дорозі Софі зустрічає польове опудало, котре насправді є зачаклованим принцом. Опудало веде Софі у дивний будинок, який виявляється замком Хаула. У цьому приміщенні Софі зустрічає Кальцифера — демона вогню — котрий охороняє будинок. Кальцифер одразу розпізнає закляття Софі. Він пропонує дівчині зламати це прокляття, якщо вона зламає зв’язок між ним і Хаулом. Згодом Хаул повертається у свій замок. Він бачить Софі, але Кальцифер заступається за дівчину, кажучи, що віднині вона наводитиме лад у замку. Живучи там, Софі виявляє, що вхідні двері у замок є чарівним порталом, що переносить у різні місця. Також вона довідується про життя Хаула та мешканців замку.

Через деякий час Хаул отримує листи від двох ворогуючих країн, Портавейн та Кінґзбері, котрі закликають Хаула підтримати їх у війні, спричиненій зникненням принца Джастіна (принц ворогуючого королівства, котрим виявляється опудало). Хаул відмовляється допомагати жодній країні. Це викликає незадоволення Мадам Саліман, головної чарівниці королівства Кінґзбері, а також колишньої наставниці Хаула. Вона викликає Хаула до себе, однак він висилає Софі замість себе, котра прикидається матір’ю Хаула. По дорозі Софі зустрічає Відьму Пустища, і вони разом вирушають до Мадам Саліман. Мадам Саліман перетворює Відьму Пустища у безпомічну стареньку, кажучи, що така сама доля чекає Хаула, якщо він не прийде їй на допомогу. Хаулу вдається врятувати Софі та Відьму, забравши їх у замок. Мадам Саліман вдається вислати Хіна, собаку, котрий повинен шпигувати за мешканцями замку.

Софі вивчає мрії Хаула, дізнається нове про господаря замку. Кальцифер розповідає їй, що Хаул перетворюється у створіння, схоже на птаха, щоб врятуватися від переслідувань та атак з боку військових. Однак після кожної трансформації Хаулу все важче стати людиною. Завдяки великій любові і допомозі мешканцям замку Софі практично знімає своє закляття. Хаул також змінює замок, додавши вихід до магазину капелюшків, в якому звикла працювати Софі. Одного разу будинок відвідує матір Софі, Хані. Однак виявляється, що її шантажували. Вона приносить комаху-шпигуна у замок, який сповіщає військових про перебування Хаула. Дізнавшись про розміщення замку, військові направляються туди. Хаул намагається відволікти їх, таким чином врятувавши Софі та інших жителів замку. Софі та Кальцифер самостійно переносять замок у інший вимір. Раптово Кальцифер втрачає силу. Побачивши це, Відьма Пустища хапає Кальцифера, намагаючись спалити себе. Щоб врятувати її, Софі виливає воду на Кальцифера. Це практично знищує демона вогню, від нього залишається тільки маленька іскра. Після цього Кальцифер більше не може керувати будинком. Замок руйнується. Його мешканці дивом виживають.

Прийшовши до тями, Софі знаходить чарівні двері. Вони заводять її у минуле. Вона бачить, що Кальцифер насправді був зіркою, яка впала на землю. Щоб врятувати Кальцифера, Хаул віддає йому своє серце, а також можливість кохати. Після побаченого Софі повертається у теперішнє. Там вона знаходить Хаула, котрий, як і решта жителів замку, непритомний. Софі бере серце Хаула і вкладає його у груди чарівника. Це ламає зв’язок між Хаулом і Кальцифером. Кальцифер знову стає зіркою. Однак замок, неконтрольований ніким, падає на мешканців. Опудало рятує всіх, і вдячна Софі цілує його. Завдяки її поцілунку, опудало перетворюється на принца Джастіна. Він дякує Софі, а також каже, що тільки справжнє кохання могло зламати його прокляття. Однак Софі заперечує. Вона стверджує, що кохає Хаула і цілує його. Поцілунок ламає прокляття Софі і повертає її у колишній вигляд вісімнадцятирічної дівчини. Хаул приходить до тями і бачить Софі. Джастін повертається у столицю, щоб покласти кінець війні. Мадам Саліман, яка спостерігає за всім очима Хіна, бачить, що Джастін повернувся. Вона припиняє війну. Хаул будує інший ходячий замок. Кальцифер повертається за власним бажанням і стає захисником нового будинку. Софі і Хаул кохають одне одного і продовжують романтичні стосунки.

У ході підготовки до створення фільму, команда художників «Studio Ghibli» довгий час мандрувала Європою у пошуках мальовничих пейзажів для стрічки  й зупинилася на східній провінції Ельзас у Франції. Попри основну частину, що була створена на комп’ютері, фони та пейзажі були намальовані вручну, а потім оцифровані, а розкадрування складалося з 1400 сцен.


У «Studio Ghibli» працювала ціла команда найкращих аніматорів Японії — від молодих талантів до визнаних майстрів, які під керівництвом Міядзакі створили низку культових мультфільмів, серед яких «Мій сусід Тоторо», «Віднесені привидами», «Принцеса Мононоке», «Навсікая з Долини вітрів» та інші.

 Мандрівний замок
(2004) on IMDb