Адміністрація Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку – історико-культурний заповідник,створений постановою Ради Міністрів Української РСР № 130 від 26 березня 1985 року з метою збереження і раціонального використання пам’яток історії та культури. Розпорядженням № 499голови Волинської обласної державної адміністрації від 28 листопада 2014 року затверджено «Положення про адміністрацію Державного історико-культурногозаповідника у м. Луцьку», згідно якого він є державною власністю і перебуває у сфері управління Волинської облдержадміністрації.
Луцьк, за кількістю цінних пам’яток архітектури, посідає одне з перших місць в Україні. Першість по праву належить Верхньому замку – одному з небагатьох середньовічних замків України, що збереглися до наших днів. Збудований протягом 1340-1385 років великим князем Любартом-Дмитром Гедиміновичем, на сьогоднішній день є цікавою, добре збереженою та активно функціонуючою пам’яткою архітектури, переможцем Всеукраїнської акції «7 чудес України». Замок є справжньою візитівкою Луцька, він знаний за межами України, його відвідує багато гостей. Нині Луцький замок є ареною для різного роду фестивалів, концертів, театралізованих дійств, виставок під відкритим небом…
Кожна з трьох веж Верхнього замку, В’їзна, Владича і Стирова є цікавим, самодостатнім архітектурним об’єктом. Воротня (В’їзна) – головна вежа, обличчя замку і символ Луцька, відома всім мешканцям України, її зображення прикрашає 200-гривневу купюру. Вежа має висоту28 метрів і необхідно подолати понад 100 гвинтових сходинок, щоб опинитися на оглядовому майданчику, звідки відкривається широка, захоплююча панорама Старого Луцька і його околиць з висоти пташиного польоту.
Вежа містить цікаву колекцію артефактів, знайдених під час розкопок в замку та Старому місті: глиняні люльки, посуд з димленої кераміки, елементи кінської збруї, ключі та замки, старожитності колишнього повсякденного вжитку тощо.
У Владичій башті розміщено єдиний в Україні Музей дзвонів, перлина колекції якого – дзвін 1647 року, часів Богдана Хмельницького. Голос цього дзвона, до речі, можна почути… Цікаво прогулятися замковими мурами, які вінчають ряди бійниць для різноманітних видів зброї: луків, арбалетів, ранньої вогнепальної зброї. Мури і башти замку, попри віки, збереглися в чудовому стані – 85-90% оригінальної кладки! А все завдякивисокоякісній, добре випаленій, жолобчастій цеглі місцевого виробництва…Неможливо пройти повз Музей книги з його кириличними стародруками, не подивитись на найстаріший екземпляр колекції – службове Євангеліє 1644 року, на один з раритетів – прижиттєве видання двотомного требника митрополита Петра Могили (1646р.), а також на діячу модель верстата ХV століття…
Гостям замку запропонують три тематичні екскурсійні маршрути: «Оглядовий по замку», «Церква Іоанна Богослова», «В’їзна вежа». До послуг відвідувачів – проведення обрядових, культурно-масових заходів (освідчення в коханні, привітання з ювілеєм та інші урочисті події).
Неабиякий інтерес становить територія Старого міста, колишнього острова Лучеська. Щоб зрозуміти історію, архітектуру і, врешті решт, самобутній характер міста-острова, без екскурсії не обійтися. Вам розкажуть про величний кафедральний костьол святих Петра і Павла із кількаярусними підземеллями, про славетне минуле єзуїтського колегіуму, про історію 200-річного «кафедрального будинку», де винаймала квартиру родина Косачів, а нині влаштовано меморіальну кімнату «Лесина вітальня», про рештки мурів Окольного замку із однією з вісьмох його веж, що збереглася – вежею Чарторийських, про трагічну історію старожитньої синагоги, про домініканський та бригітський кляштори, про ефектну лютеранську кірху із високим стрімким шпилем, про найдавнішу діючу православну церкву міста – Покрови Пресвятої Богородиці, про комплекс Хрестовоздвиженського православного братства, про чудернацький «будинок з химерами» місцевого скульптора Миколи Голованя, що вражає своєю фантазією та кількістю скульптурних зображень, і ще багато-багато про що…
Будьте першим, хто написав коментар.